• O nás
 • Aktuality
 • Služby
 • Kontakty
 • Zahradní trvalky

  Cibuloviny

  Na rozkvetlé jaro je třeba myslet už v září. To je nejvhodnější doba pro vysazení cibulovin. na konci léta je tedy nejvyšší čas vybírat cibulky krokusů, sněženek, tulipánů, narcisů,  hyacintů, modřenců… Barevné a křehké krokusy, něžné sněženky, vznosné tulipány, vděčné narcisy či ladné ladoňky vysadíte je jednou, a krásou svých květů vás budou těšit třeba i po desítky dalších jar. Cibuloviny je navíc velmi snadné pěstovat a efekt mají ohromující. Vysazují se nejlépe od poloviny září či počátku října. Cibulka si do zimy stihne vytvořit dostatečně husté kořeny a jarní květy budou krásné a vitální.

  Záhon trvalek Záhon trvalek

  Všestranné využití okrasných cibulovin

  • Cibuloviny se používají na atraktivní jarní záhony, kde je posléze nahradí letničky nebo pozdní trvalky.
  • Nízké i vyšší cibuloviny mohou olemovat cestičky, nebo dokonce vyrůstat ve spárách dlažby.
  • Velmi působivé jsou i jarní květiny volně rašící z trávníku, který je na jaře svěže zelený a ještě není třeba jej sekat. Nejvhodnější jsou pro tento účel časně kvetoucí druhy, jako sněženka a bledule, šafrán a talovín, který vykvétá často dokonce již v únoru.  Později kvetoucím při sečení často nechtěně odstraníte listy dříve, než je zatáhnou, což je oslabuje – pokud tedy zvolíte jiné druhy, je třeba se sečením trávníku počkat. Podobné jarní zkrášlení se nejvíce hodí na méně exponovaná místa.
  • Některé cibuloviny jsou ideální výsadbou pod stromy a keře, zvláště pod listnaté, které na jaře propouštějí ještě dostatek světla.
  • Nádherné kompozice můžete vytvořit i v květináčích a truhlících, které vnesou jaro na balkon, terasu či do interiéru (viz sekce sezónní balkonové květiny-rychlené cibuloviny).

  Dobrá půda, základ úspěchu
  Pokud je půda nepropustná a těžká, je třeba pro cibulku vyhloubit prostornou a hlubokou jamku a na dno vložit drenáž – písek či drobný štěrk smíšený se zeminou (zahradnický substrát).
  Většině cibulovin vyhovuje výživná a propustná půda. Vylepšit ji můžete vyzrálým kompostem či kravským hnojem (prodává se i granulovaný).
  Legendární tulipán a královská lilie
  Mezi nejoblíbenější cibuloviny patří tulipány, vyšlechtěné do stovek barevných odstínů, tvarů květů a odlišných výšek, kvetoucí od dubna až do června.

  • Do hluboce zrytého záhonu se sázejí tak, aby hloubka jamky trojnásobně převyšovala výšku cibule.
  • Nejpůsobivější jsou skupinky přibližně po 20 kusech, které by měly růst nejméně 10 cm od sebe.

  Podobně jako tulipány je nejdéle do konce října vhodné vysadit vznešené lilie, které přebírají štafetu v pozdním jaru a v létě.

  • Sází se tak, aby špičku cibule kryla nejméně 10 cm vysoká vrstva zeminy.

  Květy, bez nichž jaro není
  Pokud chcete čerstvě vysazeným cibulovinám poskytnout tu nejlepší péči, přikryjete je na zimu chvojím, slámou či listím. Spadané listí neodstraňujte ani ze stávajících porostů cibulovin, protože tvoří přirozenou zimní ochranu.
  Nenáročné modřence, snědky, sněženky jsou vhodné i pod stromy. Oblíbené krokusy vyžadují lehčí půdu, ve které prospívají bez dalších nároků.

  • Cibulky krokusů, modřenců, snědků a sněženek by měly být zeminou zakryté, ale nemusí být hluboko.

  Nepřehlédnutelné jsou omamně vonící hyacinty, kterým se daří na slunných místech.

  • Cibule hyacintů se vysazují do hloubky 15 cm, půda by měla být dostatečně propustná.

  Velmi odolné a vděčné jsou narcisy, vyšlechtěné do mnoha variet a dobře rostoucí i v těžší půdě. Působivé kompozice tvoří se sytě modrými modřenci.
  Cibule narcisů se sází do hloubky 10 až 20 cm. Potřebují více vláhy, než ostatní cibuloviny.

  • Ranunculus (pryskyřník) připomíná orientální máky nebo pivoňky. Zdobí ho velké, plné květy v zářivých barvách v odstínech bílé, žluté růžové a červené.
   Drobné hlízky vysazujeme v březnu do záhonů nebo nádob, do lehčí a propustné půdy. Pokvetou v srpnu, na podzim je vyzvedneme a uskladníme v suchu a chladu.

  Tvorba webových stránek a SEO www.webovkyrychle.cz